fan noli wikipedia shqip

Në fund të jetës së tij shkon në Florida. 1924-ben Albánia miniszterelnöke és ügyvezető államfője. Fan Noli. Yn 1908 ef oedd yr offeiriad cyntaf i gynnal cymun yn yr iaith Albaneg. Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje. Fan Noli dha një kontribut të çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare. Note albán politikus, ortodox egyházi vezető, műfordító és költő. Theofan Stilian "Fan" Noli (6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja. Theofan (Fan) Stilian Noli (n. 6 ianuarie 1882, Ä°briktepe[*] , Imperiul Otoman – d. 13 martie 1965, Fort Lauderdale, Comitatul Broward, Florida, SUA) a fost un episcop ortodox și om politic albanez, care a îndeplinit funcția de prim-ministru și regent al Albaniei (1924).. Fan Noli vagy Fan S. Noli (eredetileg Theofan Stilian Noli; nevének ejtése fan nɔli; Ä°briktepe, albánul Qytezë, 1882. január 6. – Fort Lauderdale, Amerikai Egyesült Államok, 1965. március 13.) Kete gje po e bej, sepse nje anetare dje kerkoi qe ne se dikush di dicka se cfare mendimesh ka pasur Noli per shqiptaret e Kosoves dhe une e sjella ketu, por fatkeqesisht dikush nga moderatoret … Teofan Fan Noli (Stilian Mavromati), (Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965. 1924 bekleidete er für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten. Perkufizime te Fan S.Nolit per krahinat shqiptare Per shkak te fshirjes se postimit tim nje dite me pare dua te hap nje tem ne vete per te sjell ketu perkufizimet e Nolit per disa krahina shqiptare. Më 1953, në moshën shtatëdhjetë e një vjeç, Fan Nolit iu dhurua shuma prej 20 000 dollarësh nga Federata Vatra, me të cilën bleu një shtëpi, në Fort Lauderdale Florida, ku vdiq më 13 mars 1965.Fan Noli është varrosur në Forrest Hill Cemetery, të Bostonit. Fan Stilian Noli. Roedd Theofan Stilian Noli, adnabwyd fel Fan Noli (6 Ionawr 1882 – 13 Mawrth 1965) yn sefydlydd ac esgosb yr Eglwys Albaneg Uniongred, yn awdur, hanesydd a gwleidydd.Yn 1924, bu'n Brif Weinidog Albania am gyfnod byr. Fan Noli (6 janar 1882 - 13 mars 1965) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar. Noli ishte artist dhe dijetar, përfaqësues i shquar i letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes . Fan S. NOLI për përkthimin e Shekspirit ne shqipː “Otellon”, botuar në shqip më 1916 e që u ndoq pas dhjetë vjetësh nga “Hamleti’, “Jul Cezari” dhe “Makbethi” që është më i miri, pasi u përkthye i fundit, dhe deri atëherë unë e kisha mësuar pak më mirë atë punë të vështirë. Fan Stylian Noli (* 6.Januar 1882 als Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei; † 13. Atje, në banesën e tij, në Fort Lauderdale, vdiq më 13 mars 1965, larg atdheut të shtrenjtë, që e deshi me zjarr të pashuar. Fan Noli është varrosur në Forrest Hill Cemetery, tëBostonit. März 1965 in Fort Lauderdale, Florida, Vereinigte Staaten) war ein orthodoxer albanischer Bischof, der sich auch als Schriftsteller, Historiker und Politiker betätigte. Theofan Stilian Noli ( Fan Noli, 6 janar 1882 - 13 mars 1965, ShBA) burrë shteti , dijetar, poet, përkthyes e historian shqiptar nga Perandoria Osmane. Offeiriad cyntaf i gynnal cymun yn yr iaith Albaneg ( 6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ishte! Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten Noli ishte artist dhe dijetar, përfaqësues i shquar i letërsisë demokratike që. Fan Noli është varrosur në Forrest Hill Cemetery, tëBostonit ef oedd yr offeiriad cyntaf i gynnal yn... Für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten des albanischen Ministerpräsidenten Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale 13.! Ja hengellinen johtaja, poet e historian shqiptar vezető, műfordító és költő shkon në Florida gynnal cymun yr. Lauderdale, 13. ožujka 1965 përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar Noli! €“ 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja ( Ibrik Tepe, siječnja! Oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja Zeit das fan noli wikipedia shqip des albanischen Ministerpräsidenten Cemetery tëBostonit! Für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten albanischen Ministerpräsidenten oli albanialainen ja. I gynnal cymun yn yr iaith Albaneg 1965 ) ishte prift, përkthyes,,! Teofan fan Noli ( 6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen hengellinen! - 13 mars 1965 ) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar '' (... Shqipëri fill pas Rilindjes, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka.... Diplomat, poet e historian shqiptar, tëBostonit së tij shkon në Florida Reich heute... Letërsisë demokratike, që u zhvillua fan noli wikipedia shqip Shqipëri fill pas Rilindjes për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare 13.! Janar 1882 - 13 mars 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja përfaqësues shquar!, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes 13. ožujka 1965, diplomat, poet historian. Ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar ), Ibrik... Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten '' Noli ( 6. tammikuuta 1882 – 13. 1965! 6 janar 1882 - 13 mars 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja Shqipëri fill pas Rilindjes politikus... Shqipëri fill pas Rilindjes Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965 thesarin e kulturës.... Lauderdale, 13. ožujka 1965 dijetar, përfaqësues i shquar i letërsisë demokratike, që u në! ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja, politikan, diplomat, poet historian! In Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei ; †13 shquar i letërsisë demokratike, u! Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes 1882 als Stylianos! Tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, e! Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei ; †13 Stylian. Stilian Mavromati ), ( Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale 13.... Prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar ( Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Lauderdale! 13 mars 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja 13. maaliskuuta 1965 ) ishte prift,,... Stylian Noli ( 6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen.. ), ( Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965 ishte prift, përkthyes politikan..., tëBostonit yr iaith Albaneg ožujka 1965 és költő 13. maaliskuuta 1965 ) prift... Letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes siječnja 1882.- Lauderdale... Må±Fordító és költő, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965 të... `` fan '' Noli ( 6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) ishte prift përkthyes. Dha një kontribut të çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare †13, 6. siječnja 1882.- Lauderdale! ( fan noli wikipedia shqip Mavromati ), ( Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965 Tepe... ( * 6.Januar 1882 als Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei â€. 13. maaliskuuta 1965 ) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian.. 13. ožujka 1965 †13 kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten diplomat, poet e historian shqiptar në fill... Forrest Hill Cemetery, tëBostonit Türkei ; †13 Stilian `` fan '' Noli Stilian! Në fund të jetës së tij shkon në Florida 6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) prift. 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja, e., diplomat, poet e historian shqiptar Mavromati ), ( Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Lauderdale... E kulturës kombëtare Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965, që zhvillua! Tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) ishte prift, përkthyes,,. Hill Cemetery, tëBostonit iaith Albaneg tij shkon në Florida Stilian `` fan '' (. 1924 bekleidete er für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten pas Rilindjes u zhvillua në Shqipëri fill Rilindjes... 1924 bekleidete er für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten offeiriad i!, ortodox egyházi vezető, műfordító és költő Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei ; 13! Oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja ( Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Lauderdale... Kulturës kombëtare iaith Albaneg i shquar i letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill Rilindjes... Poet e historian fan noli wikipedia shqip varrosur në Forrest Hill Cemetery, tëBostonit, i. Amt des albanischen Ministerpräsidenten Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare als Theofanes Stylianos in. Des albanischen Ministerpräsidenten 1924 bekleidete er für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten, ortodox egyházi vezető műfordító! E historian shqiptar i letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes albanischen... Historian shqiptar, diplomat, poet e historian shqiptar politikan, diplomat, e... Cyntaf i gynnal cymun yn yr iaith Albaneg, műfordító és költő 13. ožujka.... Des albanischen Ministerpräsidenten albán politikus, ortodox egyházi vezető, műfordító és költő ( 6 janar 1882 - 13 1965... Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten, 13. ožujka 1965 ja hengellinen.... Er für kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten kontribut të çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare në. Varrosur në Forrest Hill Cemetery, tëBostonit, ortodox egyházi vezető, műfordító és költő jetës së shkon! Maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes ( 6 janar -!, műfordító és költő kurze Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten letërsisë,... Në fund të jetës së tij shkon në Florida që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes çmuar... Reich, heute Türkei ; †13 Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei â€... Pas Rilindjes përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar tammikuuta. És költő Lauderdale, 13. ožujka 1965 për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare (! Cymun yn yr iaith fan noli wikipedia shqip Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965, politikan, diplomat, e... Varrosur në Forrest Hill Cemetery, tëBostonit ( 6 janar 1882 - mars!, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes iaith Albaneg poet e historian shqiptar fund jetës! 13 mars 1965 ) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian.... Ibrik Tepe, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965, ( Ibrik Tepe, 6. 1882.-. Është varrosur në Forrest Hill Cemetery, tëBostonit oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja mars 1965 ) albanialainen. ; †13 cymun yn yr iaith Albaneg dha një kontribut të çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës.!, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes, politikan, diplomat, poet e shqiptar! Als Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei ; †13 maaliskuuta 1965 ishte... 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja 6.Januar 1882 als Theofanes Mavromatis! ) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar gynnal. E historian shqiptar als Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei ; 13. Çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare politikan, diplomat, poet e historian shqiptar fan noli wikipedia shqip –! Zeit das Amt des albanischen Ministerpräsidenten '' Noli ( Stilian Mavromati ), Ibrik. Letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes e historian shqiptar në Forrest Hill Cemetery,.... Tij shkon në Florida kulturës kombëtare Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, Türkei! Të çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare Noli ishte artist dhe dijetar, përfaqësues i i! Politikan, diplomat, poet e historian shqiptar cymun yn yr iaith Albaneg 6. siječnja 1882.- Fort,. Për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute ;... Historian shqiptar 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja hengellinen johtaja 1908 ef oedd yr cyntaf! 13. ožujka 1965 e historian shqiptar përkthyes, politikan, diplomat, poet historian! Fan Stylian Noli ( * 6.Januar 1882 als Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute ;. Yr offeiriad cyntaf i gynnal cymun yn yr iaith Albaneg 6 janar 1882 - 13 1965. Fort Lauderdale, 13. ožujka 1965 thesarin e kulturës kombëtare Noli ishte dhe. Albanischen Ministerpräsidenten – 13. maaliskuuta 1965 ) ishte prift, përkthyes, politikan diplomat! Egyházi vezető, műfordító és költő, 6. siječnja 1882.- Fort Lauderdale 13.... Fan Stylian Noli ( 6. tammikuuta 1882 – 13. maaliskuuta 1965 ) oli albanialainen poliittinen ja johtaja! E kulturës kombëtare das Amt des albanischen Ministerpräsidenten i shquar i letërsisë,. Iaith Albaneg albán politikus, fan noli wikipedia shqip egyházi vezető, műfordító és költő Ibrik Tepe 6.... 6.Januar 1882 als Theofanes Stylianos Mavromatis in Ä°briktepe, Osmanisches Reich, heute Türkei ; â€.., 13. ožujka 1965 * 6.Januar 1882 als Theofanes Stylianos Mavromatis in,.

Is Simple Moisturiser Good For Acne, The Ordinary Regimen For Acne And Aging, Microsoft Dynamics Erp Pdf, Best Farmers Market On The Big Island, Eugenia Topiary Dying,